دستگاه توانبخشی حرکتی ReGait-1 به عنوان ورژن کلینیکال کودکان ،میتواند نقش به سزایی در بهبود و تسریع پروسه ی درمان کودکان مبتلا به فلج مغزی یا همان cp داشته باشد،فلج آتاکسیک یکی از انواع فلج مغزی در کودکان هست که در ادامه توضیحاتی در مورد این بیماری خدمتتان ارایه خواهیم داد

آتاکسیک

آتاکسیک یکی از کمیاب‌ترین انواع فلج مغزی است. افرادی که مبتلابه فلج مغزی از نوع آتاکسیک هستند نوعی از آشفتگی و احساس نقص در تعادل و حس عمقی رادارند. معمولاً توان عضلاتی این افراد بسیار پایین است و عضله‌های آن‌ها شل بوده و به‌صورت تلوتلو خوردن راه می‌روند، همچنین اعضای بالاتنه آن‌ها در موقع راه رفتن ثبات و نظم لازم را ندارد.

طول عمر بیماران آتاکسیک

علائم رایج آتاکسیک چیست؟

 1. سفت شدن عضلات بدن
 2. حرکت‌های غیرطبیعی و غیرارادی

 3. مشکلات در توانایی‌های حرکتی مانند راه رفتن و یا دویدن

 4. مشکلات در مهارت‌های حرکتی جزئی و کوچک مانند نوشتن و یا بستن و باز کردن دکمه‌های لباس

 5. مشکلات در تواناهایی احساسی و ادراکی

تست رومبرگ مثبت بیماران آتاکسیک

مشکلات و ناتوانی‌های افراد مبتلابه آتاکسیک

علت این نوع از فلج مغزی آسیب‌دیدگی مخچه است، این عارضه باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی برای افراد مبتلابه آن می‌شود ازجمله این مشکلات می‌توان به نداشتن تعادل، هماهنگ نبودن اعضای بدن، شل بودن عضله‌های بدن، عدم ثبات مفصل‌ها، مشکلات در واکنش‌های طبیعی تعادلی، لرزش انگشتان و دست فرد، عارضه نیستاگموس در چشم، راه رفتن به‌صورت بی ثابت و تلوتلو خوردن، افتادن‌های متعدد به هنگام راه رفتن، مشکلات در زانو، الگوی راه رفتن غلط و موارد دیگر اشاره کرد. همچنین این افراد به مشکلات رفتاری و گفتاری نیز ممکن است دچار شوند و دچار اضطراب و استرس‌های زیادی نیز باشند.

 آتاکسیک و تمرکز در کودکان

تمرینات کاردرمانی برای کودکان فلج مغزی آتاکسیک

فلج مغزی از نوع آتاکسیک یک نوع بیماری همیشگی است، اما روش‌های مختلفی برای درمان فلج مغزی وجود دارد که می‌توانند باعث بهبود و بهتر شدن زندگی فرد بیمار کمک کنند.

مطابق گفته موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی، کادرمانی اولین قدم برای درمان بیماری‌های فلج مغزی ازجمله فلج مغزی اتاکسیک است. معمولاً بیماران در طی چند سال اول زندگی خود و یا مدت‌زمان کمی بعد از تشخیص تحت کاردرمانی قرار می‌گیرند.

با کمک تمرین‌های مهارتی و مقاومتی در افراد فلج مغزی آتاکسی می‌توانید تعادل، مهارت حرکتی و قدرت عضلانی آن‌ها را افزایش دهید. همچنین قابل‌ذکر است کاردرمانی می‌تواند بهترین روش پیشگیری برای مبتلا شدن به پوکی استخوان در بیماران شود.

با کمک کاردرمانی می‌توانید عضله‌های کوچک بیمار را تقویت کرده و به کاهش دردهای موضعی بیماران کمک کرد. این روش از درمان باعث بهتر شدن مهارت‌های روزمره زندگی مانند خوردن و نوشیدن و حمام کردن و غیره می‌شود.

همچنین بیماران می‌توانند روش‌هایی را یاد بگیرند که می‌تواند باعث ساده شدن بعضی کارها مانند نوشتن و استفاده از وسیله‌های مختلف شود. همچنین می‌توانید از اسپلیت ها کمک بگیرید تا افراد مبتلابه آتاکسی به‌طور مستقل کارهای خود را انجام دهند.

بازی درمانی آتاکسیک

نتایج کاردرمانی در افرادی که فلج مغزی آتاکسی دارند به شرح زیر است

 • کم شدن لرزش عضلات

 • کم شدن گرفتگی عضله‌ها

 • بهتر شدن رفتار

 • بهتر شدن میزان تعادل حرکتی

 • بالا رفتن میزان کنترل روی بخش‌های مختلف بدن مانند لگن و غیره

 • بالا رفتن توانایی حرکتی و بهبود راه رفتن بیمار

 

نتیجه‌گیری

بیماری آتاکسیک جزو بیماری‌های نادر در میان انواع فلج مغزی است که می‌تواند مشکلات متعددی را برای افراد مبتلا ایجاد کند، تنها با تشخیص زودهنگام و انجام دادن روش‌های کاردرمانی می‌توانید به بهبود و بالا رفتن کیفیت زندگی بیماران کمک کنید.

منبع:

Approach to the child with acute ataxia – UpToDate