تعلیق وزن دینامیک

تعلیق وزن دینامیک و معجزه ی آن در توانبخشی حرکتی

تعلیق وزن دینامیک

یکی از ویژگی ها و مزیت های رقابتی محصولات ما همچون ReGait-1  و ReGait-2 استفاده از مکانیزم تعلیق وزن به صورت دینامیک می باشد ،در این مقاله میخواهیم به مفهوم تعلیق وزن دینامیک و اهداف آن بپردازیم ،تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

سیستم تعلیق وزنی دینامیک برای حرکت کردن، انجام دادن تمرینات توانبخشی حرکتی و ریکاوری بیماران ساخته‌شده است و در فضای محافظت‌شده و امن بیماران را کنترل می‌کند. با این دستگاه و به نسبت توانایی حرکتی فرد و نوع اختلال بیمار بخشی از وزن بیمار از طرف دستگاه حمایت می‌شود و بیمار وزن کم‌تری را تحمل می‌کند و بهتر می‌تواند روی توانبخشی حرکتی خود تمرکز کرده و باگذشت زمان آن را افزایش دهد.

اهداف استفاده از سیستم تعلیق وزن دینامیک چیست؟

سیستم تعلیق وزنی دینامیک، وزن بیمار را در طول برنامه توانبخشی تضمین می‌کند. این دستگاه می‌تواند حدود 80 کیلو از وزن بیمار را کم‌تر کرده و در دوره تمرین به توانبخشی حرکتی بیمار کمک زیادی را می‌کند.

وزن موردنظر برای تعلیق، قبل از شروع برنامه تنظیم می‌شود و جلوی افتادن و از دست رفتن تعادل بیمار پیشگیری می‌کند.

باگذشت زمان و پیشرفت روند درمانی بیمار، مقدار وزن تعلیقی دستگاه با تشخیص درمانگر یا تراپیست کم‌تر می‌شود تا بیمار از این طریق بتواند حرکت کردن و راه رفتن عادی خود را شروع کرده و برای بهتر شدن تلاش کرده و دوره بهبودی و درمانی خود را به‌صورت کامل بگذراند. هدف استفاده از این دستگاه نیز دقیقاً این مسئله است و با اهداف بهبود حرکتی و نحوه راه رفتن بیمار شروع به استفاده می‌شود.

تأثیراین سیستم بر روی توانبخشی حرکتی بیماران

با استفاده از سیستم تعلیق وزنی دینامیکی که با توجه به سن و وزن افراد قابل تنظیم هست، می‌توان به‌راحتی مهارت‌هایی حرکتی و راه رفتن را که در بیمار کمرنگ‌تر از گذشته شده است را برگرداند. بعضی از ویژگی‌های این دستگاه همراه با تردمیل این است باعث ارائه برنامه توانبخشی مناسب با شرایط فیزیکی بیمار می‌شود برای مثال کنترل سرعت دستگاه به‌صورت دقیق، امکان حرکت تردمیل در هر دو جهت، داشتن ضربان سنج وایرلس و تنظیم برنامه درمانی و توانبخشی مناسب با میزان ضربان قلب بیمار و ایجاد پروتکل‌های درمانی متفاوت را با این دستگاه می‌توان انجام داد.

همچنین استفاده از سیستم واقعیت مجازی در کنار است دستگاه باعث ایجاد محیطی مجازی می‌شود که در آن می‌توانید فاصله و سرعت راه رفتن بیمار را تنظیم کنید که این روش باعث تقویت انگیزه بیمار برای راه رفتن و بهبود حرکتی او می‌شود. علاوه بر موارد گفته‌شده می‌توانید تمرین‌های مربوط به بالاتنه و حفظ تعادل بیمار را با این دستگاه برای بیمار انجام دهید. تأثیر خوب دیگری که این دستگاه بر روی توانبخشی حرکتی بیماران دارد این است که عملکرد و نحوه فعالیت بیماران در این دستگاه ثبت می‌شود و بعد از آن تراپیست می‌تواند نتایج به دست آمده را بررسی کرده و از روی آن‌ها روند درمانی و بهبود بیمار را ادامه دهد.

ویژگی‌های دستگاه تعلیق وزن

این دستگاه برای تعلیق وزن دینامیکی بیمار و برای انجام دادن تمرینات توانبخشی و یا تمرین بر روی تردمیل ساخته‌شده است. این سیستم می‌تواند با نظر تراپیست درصدی از وزن بیمار را برداشته و حرکت و راه رفتن بیمار را به علت کاهش وزنی که بیمار مجبور به تحمل است را بهتر کند. مقدار وزنی که به وسیله این دستگاه خنثی می‌شود را نیز می‌توانید بر روی آن مشاهده کنید. تردمیلی که همراه با این دستگاه استفاده می‌شود برای حرکات توانبخشی طراحی شده است و سرعت آن از 1/0 کیلومتر شروع می‌شود. تعلیق وزن به وسیله این دستگاه می‌تواند در حالت استاتیک یا دینامیک انجام شود که ویژگی بارز این دستگاه این است که تعلیق وزن به‌صورت دینامیک را انجام می‌دهد که در نتیجه می‌توان راه رفتن به صورت طبیعی را در تمرینات برای بیمار فراهم کرد. ویژگی دیگر این دستگاه این است که امنیت بالایی را دارد و بیمار می‌تواند با خیال راحت و آسوده تمرینات توانبخشی خود را انجام دهد. همچنین اندازه مناسب این دستگاه باعث شده است امکان استفاده از این دستگاه در خانه نیز برای بیماران مقدور باشد.

  • تعلیق وزن بیمار به‌صورت دینامیکی
  • امکان نصب و استفاده از آن در مکان های مختلف
  • حفاظت کردن از بیمار در موارد احتمالی افتادن و یا از دست دادن تعادل
  • حمایت و کمک از بیماران با وجود صندلی یا ویلچر تا تعلیق کامل وزن بیمار
  • نمایش مقدار وزن تعلیق شده به صورت اینترنتی
  • دادن درجه‌های مختلف آزادی برای بیمار در زمان استفاده از دستگاه
  • امکان استفاده با تردمیل

سیستم تعلیق وزن دینامیکی چگونه به توانبخشی حرکتی بیماران کمک می‌کند؟

راه رفتن یکی از تمرین‌های اصلی برای بیماران با مشکلات حرکتی است. این افراد باید در سیستمی قرار بگیرند که قادر به بلند شدن باشند و بتوانند روی تردمیل راه رفتن را تمرین کنند. با روش‌های سنتی و رایج نمی‌توان بیماران را برای راه رفتن بلند کرد اما در این سیستم می‌توان بیمار را با ویلچر بر روی دستگاه قرار داده و بعد از آن با پوشاندن جلیقه مخصوص از روی ویلچر بلند کرده و تمرین راه رفتن را به کمک درمانگر یا تراپیست انجام داد.

با کمک این سیستم بیمار می‌تواند میزان قدرت حرکتی را افزایش دهد و با انجام دادن تمرینات توانبخشی در طول زمان بهتر از قبل شود، همچنین بیمار در این سیستم احساس امنیت و راحتی زیادی دارد و با خیال راحت می‌تواند به تمرینات خود ادامه دهد.

در بیمارانی که از لحاظ حرکتی ناتوان و ضعیف هستند، نود درصد وزن آن‌ها را با دستگاه تعلیق کرده و با کمک درمانگر خود راه رفتن را شروع می‌کند تا از این طریق عصب‌ها و عضله‌های حرکتی بیمار تقویت‌شده و روند درمان بهتری را داشته باشد.

سیستم تعلیق وزن به‌صورت دینامیکی می‌تواند بیماران با وزن‌های مختلفی را خنثی کند و به‌وسیله دستگاهی که روی آن قرار دارد می‌توانید میزان آن را به‌طور دقیق مشخص کنید. طبق آزمایش‌های مختلف این دستگاه افراد با وزن 135 کیلوگرم را هم به‌راحتی می‌تواند به‌صورت معلق نگه دارد و از این طریق باعث توانبخشی حرکتی بیمار شود.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به بررسی موضوع تعلیق وزن دینامیک و تأثیرات آن بر روی میزان توانبخشی بیماران پرداختیم. خوشبختانه با پیشرفت روزافزون تکنولوژی های مختلف پزشکی می‌توان بهتر و بیش‌تر میزان آسایش و راحتی بیماران را تأمین کرد و با کمک این تکنولوژی ها به درمان و بهبود آن‌ها پرداخت. امیدواریم با مطالعه این مقاله توانسته باشید جواب سؤالات رایج خود در این زمینه را پیداکرده باشید.

تصاویر

منابع