طول عمر کودکان فلج مغزی

دستگاه توانبخشی حرکتی ReGait-1 به عنوان ورژن کلینیکال کودکان ،میتواند نقش به سزایی در بهبود و تسریع پروسه ی درمان کودکان مبتلا به فلج مغزی یا همان cp داشته باشد،در ادامه به توضیح و روش های درمانی این طیف از بیماران خواهیم پرداخت.

کودک فلج مغزی

فلج مغزی یا سی پی یک نوع اختلال است که بر روی مغز کودک اثر می‌گذارد و باعث مشکلات حرکتی در او می‌شود. در این شرایط بخشی از مغز از کار می‌افتد یا فلج می‌شود که منجر به فلج شدن جزئی یا کامل عضله‌ها می‌شود. فلج مغزی معمولاً قبل از تولد، حین تولد یا کمی بعد از تولد در کودکان رخ می‌دهد.

علائم فلج مغزی در نوزادان

علائم فلج مغزی کودکان

کودک فلج مغزی ممکن است  دارای علائم بسیار زیاد و مختلفی باشد ازجمله این علائم می‌توان به موارد پایین اشاره کرد:

 • هماهنگ نبودن صحیح عضلات با همدیگر در زمان انجام دادن حرکت‌های ارادی
 • دارا بودن عضله‌های خشک با انقباض بالا و همراه با واکنش‌های شدید حرکتی
 • ضعف در اندام‌های بدن مانند ضعف در یک دست یا یک‌پا
 • راه رفتن بر روی پنجه پا، راه رفتن در شکل‌های خمیده و یا راه رفتن در حالت قیچی
 • داشتن شکل‌های مختلف حجم عضلات در بدن برای مثال داشتن عضلات خشک و بسیار منقبض و یا داشتن عضلات بسیار شل و افتاده
 • مشکلات ریزش آب دهان، مشکل بلع غذا و مشکلات گفتاری
 • داشتن لرزش‌های عضلانی در بدن یا انجام دادن حرکت‌های غیرارادی و رندوم
 • دیر یادگرفتن مهارت‌های حرکتی طبیعی
 • مشکلات در انجام دادن کارهایی که نیاز به‌دقت و ظرافت بالا دارند مانند نوشتن یا بستن دکمه‌های لباسعلائم مشکلات مغزی در کودکان

آیا درمانی برای فلج مغزی وجود دارد؟

در زمان حاضر درمانی برای بیماری فلج مغزی وجود ندارد. اما طبق تحقیقات و پژوهش‌های گسترده در این زمینه امید است که در طول سال‌های آینده درمانی برای بیماران فلج مغزی ارائه شود. اما برای زمان حال حاضر کارهای مختلفی وجود دارد که با آن می‌توانید با آن‌ها زندگی کودک خود را راحت‌تر کنید، جراحی ارتوپدی یکی از این کارها است که می‌تواند باعث کاهش حرکات اسپاستاتیک شود، همچنین فیزیوتراپی در کودک فلج مغزی می‌تواند در بالا بردن مهارت‌های حرکتی تأثیرگذار باشد. روش دیگری که وجود دارد کاردرمانی است، این روش در طول زمان می‌تواند منجر به یادگیری مهارت‌های روزانه و اجتماعی در کودک شود مهارت‌هایی مانند غذا خوردن، گره زدن بند کفش‌ها، بستن دکمه‌ها، مهارت‌های اجتماعی، کمک به مستقل شدن کودک و غیره

گفتاردرمانی نیز برای بالا بردن مهارت‌های گفتاری و اجتماعی کودکان فلج مغزی می‌تواند مؤثر واقع شود.

فلج مغزی در کودکان

توان‌بخشی فلج مغزی

کودکانی که مبتلابه فلج مغزی هستند دارای احتیاجات خاصی هستند و نیاز به مراقبت و توجه والدین و جامعه دارند. بعضی از کودکان در مهارت‌های حرکتی به مشکل برمی‌خورند اما معمولاً یادگیری بالایی رادارند و باهوش هستند. بیماران فلج مغزی دچار انواع مشکلات مختلف می‌شوند که می‌تواند در هرکدام از آن‌ها این مشکلات متفاوت باشد مانند مشکلات حرکتی، مشکلات گفتاری، مشکلات تنفسی، مشکلات یادگیری، مشکلات گوارشی و غیره.

درمان‌های کمکی مختلفی برای بیماران فلج مغزی وجود دارد که می‌تواند باعث رفع نیازهای مختلف این بیماران شده و میزان استقلال و کیفیت زندگی آن‌ها را افزایش دهد.

اگرچه یک نوع روش درمانی خاصی موجود نیست که بتوان آن روش را بر روی تمام کودکان فلج مغزی اعمال کرد، هر کودک فلج مغزی نیاز به برنامه درمانی خاص مطابق شرایط خود است و تشخیص و تجویز این برنامه‌ها به عهده پزشکان، کار درمانگران، فیزیوتراپیست ها، گفتاردرمان ها و غیره است.

فلج مغزی کودکان

روش‌های توان‌بخشی حرکتی کودکان فلج مغزی

کاردرمانی

 کاردرمانی یکی از روش‌هایی است که می‌توان برای توان‌بخشی حرکتی کودکان فلج مغزی استفاده کرد. حیطه کاردرمانی شامل تمرین‌های حرکتی، ذهنی، عملکردی و استفاده از تجهیزات کمکی است.

کاردرمانی تلاش می‌کند تا موارد زیر را بهتر کند:

 • اصلاح کردن پوسچرال کنترل
 • بالا بردن قدرت عضلانی کودک
 • ایجاد دامنه‌ی حرکتی طبیعی برای کودک
 • بهبود میزان کنترل حرکتی کودک
 • بالا بردن هماهنگی و سرعت و چابکی حرکت کودک
 • بهتر کردن میزان تعادل کودک

 

نقص حرکتی و کاردرمانی

مشکلات حرکتی، کودکان دچار مغزی را ازلحاظ مختلف تحت تأثیر قرار می‌دهد به‌طوری‌که می‌تواند باعث شود انجام دادن کارهای روزانه و ساده برای آن‌ها سخت باشد. برای مثال بسیاری از کودکان فلج مغزی به علت محدودیت و مشکلات حرکتی در انجام کارهای روزمره زندگی، کارهای بهداشتی روزمره، راه رفتن، حرکت کردن، حالت قرارگیری بدن و انجام دادن تکالیف مدرسه دچار مشکلات متعدد و زیادی می‌شوند.

یک متخصص کاردرمانی حرفه‌ای باید بتواند نیازها و احتیاجات هر کودک فلج مغزی را جداگانه بررسی و تحلیل کند و روش درمانی مناسب و استانداردی را برای رسیدن به هدف‌های درمانی مختلف تعیین کند. روش‌ها، درمان‌ها و  خدمات کاردرمانی ممکن است به همین خاطر متفاوت باشد اما ممکن است در همگی آن‌ها روش‌ها و تمرینات کششی و تکنیک‌های راهنمایی حرکتی، تکنیک درمان حرکتی و تکنیک‌های آسان‌سازی عصب عضلانی وجود داشته باشد.

فیزیوتراپی برای توان‌بخشی آن

فیزیوتراپی و کاردرمانی هر دو بر روی توان‌بخشی فیزیکی بیماران فلج مغزی فعالیت می‌کنند. این برای کودکان فلج مغزی بسیار مهم است چراکه در اصل کودکانی که دچار این عارضه هستند بدون استفاده از درمان‌های کاردرمانی و فیزیوتراپی شاید قادر به استفاده از دست یا بازوی خود نباشند. در این روش از فیزیوتراپی، از راه ایجاد انواع چالش‌ها و تمرینات مختلف سعی می‌کنند توان حرکتی بیمار را افزایش دهند.

کودک فلج مغزی

آیا می‌توان از فلج مغزی جلوگیری کرد؟

به علت این‌که همیشه علت فلج مغزی مشخص نیست، توصیه می‌کنیم همیشه و درهرحال توصیه‌های پزشک خود را در دوران بارداری جدی بگیرید برای مثال ممکن است احتیاج به خوردن مواد مغذی یا مکمل‌های خاصی باشید و یا به پیاده‌روی در این دوران احتیاج داشته و یا لازم به مصرف کردن دارو و زدن واکسن‌های خاصی باشید، درهرصورت برای سلامتی خود  و نوزادتان تمامی این مسائل را باید رعایت کنید و از مصرف ماده‌های مخدر و نوشیدنی‌های الکلی در این دوران دوری‌کنید. فلج مغزی حتی ممکن است به علت‌های دیگری نیز ایجاد شود مانند صدمه دیدن نوزاد در حین تولد به علت خطاهای پزشکی و غیره، مسئله مهمی که دراین‌باره وجود دارد در هنگام بارداری باید از خودتان به‌خوبی و به‌دقت مراقبت کنید.

نتیجه‌گیری

فلج مغزی کودکان جزو اختلالات و مشکلات مغزی است که می‌تواند باعث مشکلات زیادی در کودکان شود متأسفانه در زمان حال حاضر درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما می‌توان با روش‌های کاردرمانی، فیزیوتراپی و جراحی کمی از مشکلات این بیماران را خفیف‌تر کرد تا از این طریق بتوانند فعالیت‌های شخصی، اجتماعی و شغلی خود را در بزرگ‌سالی بهتر انجام دهند. درنهایت برای جمع‌بندی می‌توانیم بگوییم در این مقاله به بررسی عارضه فلج مغزی ، علائم و روش‌های توان‌بخشی حرکتی کودکان فلج مغزی پرداختیم.

منبع:

https://kidshealth.org/en/parents/cerebral-palsy.html#:~:text=There is no cure for,around and communicate with others