کلینیک کاردرمانی

در کلینیک‌های کاردرمانی بهترین و باتجربه‌ترین افراد با کمک دانش، تجربه و مهارت خود و با استفاده از تجهیزات جدید، مدرن و پیشرفته اقدام به درمان بیماران با مشکلات مختلفی می‌کنند. به‌طور خلاصه همه افرادی که به علت مشکلات یا بیماری‌های خاص خود احتیاج دارند در کلینیک کاردرمانی تحت درمان قرار بگیرند می‌توانند از این طریق میزان مستقل بودن در فعالیت‌های روزانه و اجتماعی خود را بالاتر برده و وضعیت فیزیکی و حرکتی خود را بهتر کنند.

کلینیک کاردرمانی در مشهد

وظایف کلینیک کاردرمانی چیست؟

 • یاددادن مهارت‌های زندگی روزمره وزندگی اجتماعی
 • ایجاد و گسترش مهارت‌های حرکتی، ادراکی و ذهنی، همچنین بالا بردن عملکردهای یکپارچگی احساسی
 • گسترش دادن مهارت‌های بازی و مهارت‌های سرگرمی و اوقات فراغت و مهارت‌های طراحی
 • ساخت یا استفاده از تجهیزات کمکی و پروتزها، انتخاب کردن وسیله‌های نظافتی
 • استفاده کردن از صنایع‌دستی که به‌طور مخصوص برای بالا بردن عملکرد فرد طراحی‌شده است.
 • تعریف کردن و بررسی آزمون‌هایی مانند ارزیابی میزان قدرت عضلات و ماهیچه‌های فرد
 • بررسی دامنه حرکتی فرد و مطابقت دادن محیط برای فرد ناتوان یا معلول. این نوع خدمات به‌صورت فردی یا گروهی و در سیستم‌های اجتماعی طراحی‌شده به‌وسیله کلینیک‌های کاردرمانی انجام می‌شود.
 • متخصص کاردرمانی

علت مراجعه افراد به کلینیک کاردرمانی چیست؟

معمولاً مشکلات این افراد ممکن است متفاوت باشد و دامنه وسیعی را تشکیل دهد و می‌تواند به علت‌های زیر باشد:

 • به علت صدمات، آسیب‌های فیزیکی و یا تصادف باشد
 • به علت بیماری‌های جسمی، اختلالات عاطفی، تعارضات و فشارهای روحی و روانی باشد.
 • یا به علت‌هایی مانند تأخیر در رشد، مشکلات مادرزادی باشد. این بیماران می‌توانند در رده‌های سنی مختلف مانند نوزاد، کودک، نوجوان، جوان و پیر باشند؛ که می‌توانند در دوره‌های کوتاه‌مدت مراقبتی و درمانی تا دوران حاد بیماری و توانبخشی در دوره‌های تطبیقی بلندمدت را شامل باشند.

بهترین کلینیک کاردرمانی

کلینیک کاردرمانی و توانبخشی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • اصل اول، مجوز

یک کلینیک کاردرمانی و توانبخشی خوب، مناسب، معتبر و حرفه‌ای قطعاً از مراجع قانونی و ذی‌صلاح مجوزهای فعالیت خود را دریافت کرده است. این مجوز حتماً باید در بخش پذیرش و در دیدرس مراجعه‌کنندگان باشد. کلینیک‌های کاردرمانی مجوز خود را از سازمان‌های نظام پزشکی یا سازمان بهزیستی و یا از هر دو دریافت می‌کنند. در هر شرایطی داشتن مجوزهای لازم یکی از اولین شاخصه‌های مهم در تائید صلاحیت هر کلینیک کاردرمانی است.

 • بهداشت مناسب ضروری است

محیط کلینیک باید ازلحاظ بهداشتی در سطح بالایی قرار بگیرد که باعث بیماری افراد بیمار و مراجعه‌کنندگان نشود. داشتن این ویژگی در کلینیک‌های کاردرمانی که خدمات عمده آن‌ها در حیطه نوزادان و کودکان است از اهمیت زیادتری برخوردار است چراکه نوزادان و کودکان نسبت به دیگر رده‌های سنی از حساسیت بیش‌تری در مبتلا شدن به بیماری‌های مختلف برخوردار هستند و به این مسئله باید دقت زیادی بکنید.

 • مناسب‌سازی

افرادی که تحت درمان در کلینیک‌های کاردرمانی هستند محدودیت‌های فیزیکی و ذهنی خاصی رادارند و به‌این‌علت باید محیط کلینیک را به‌طوری مناسب‌سازی کنید که مانع‌های تردد و راه رفتن و استفاده از فضا و امکانات خاص برای این افراد وجود نداشته باشد.

 • خدمات جامع مانع اتلاف انرژی است

بیش‌تر مراجعه‌کنندگان به کلینیک‌های کاردرمانی به خدمات درمانی در دیگر بخش‌های توانبخشی نیز احتیاج دارند به همین خاطر یکی از ویژگی‌های کلینیک‌های کاردرمانی مناسب و خوب ارائه کردن خدمات جامع و کامل به مراجعه‌کنندگان است. در غیر این صورت خانواده‌ها، انرژی، زمان و هزینه زیادی را برای جابجایی و رفتن به کلینیک‌های دیگر برای گرفتن خدمات موردنظرشان تلف خواهند کرد و همین مسئله باعث خستگی و استهلاک خانواده‌ها شده و می‌تواند باعث کاهش همکاری خانواده با متخصصان توانبخشی و کاردرمانی شود.

 • تیم هماهنگ درمان

در یک کلینیک کاردرمانی افراد مختلفی با تخصص‌های مختلفی فعالیت می‌کنند. برای این‌که مراجعین این نوع کلینیک‌ها بتوانند بهترین نتیجه را از روند درمانی بگیرند لازم است بین اعضای تیم درمانی برای انجام دادن برنامه‌ها و روش‌های مختلف درمانی هماهنگی و سازگاری بالایی وجود داشته باشد تا از دوباره‌کاری و ناهماهنگی‌های کاری جلوگیری کرد.

 • تجهیزات مناسب

اگرچه کلینیک‌های کاردرمانی وابستگی زیادی به تجهیزات ندارند اما باید در مورد تجهیزات موردنیاز برای هر کلینیک این شرایط رعایت شود:

 1. ایمنی تجهیزات موجود در کلینیک
 2. تعداد کافی و مناسب تجهیزات
 3. مستهلک و معیوب نبودن تجهیزات
 4. به‌روز بودن و قدیمی نبودن تجهیزات
 • برخورد مناسب با مراجعین

افراد و خانواده‌هایی که به کلینیک‌های کاردرمانی مراجعه می‌کنند ممکن است تحت‌فشارهای روحی، فیزیکی و مالی زیادی قرار داشته باشند. به همین علت پرسنل موجود در کلینیک‌های کاردرمانی باید وضعیت مراجعین را در نظر گرفته و در موقعیت‌ها و جاهای مختلفی ارتباط محترمانه، صمیمی توأم با آرامش و متانت را با مراجعین داشته باشند.

 • نظم در ارائه سرویس

اصرار، نظم و پیگیری از فاکتورهای مهم درنتیجه گرفتن در فرآیندهای درمانی و توانبخشی است. در مورد این مسئله می‌توان موارد پایین را در کلینیک‌های کاردرمانی رعایت کرد:

 1. وقت دهی منظم و منعطف به مراجعین
 2. حضور منظم و به‌موقع کادر درمان در زمان تعیین‌شده در کلینیک
 3. اطلاع‌رسانی از قبل به افراد در مورد بسته بودن کلینیک در زمان‌های تعطیلی
 4. احترام گذاشتن به‌وقت مراجعین

ازجمله مواردی است که می‌تواند مناسب، منظم و حرفه‌ای بودن یک کلینیک را مشخص کند.

کاردرمانی سکته مغزی

کلینیک کاردرمانی و تأثیر آن بر روی توانبخشی حرکتی بیمار

هدف کار درمانگران افزایش عملکردهای فردی و اجتماعی در فرد و برگرداندن او به زندگی روزانه و اجتماعی او است.

در کلینیک‌های کاردرمانی عملکرد و مستقل بودن و آماده‌سازی حضور بیماران در اجتماع اهمیت زیادی دارد. همچنین اقدامات توانبخشی حرکتی و تمرینات توانبخشی برای بالا بردن قدرت و میزان حرکت و تحرک بیمار در کلینیک‌های کاردرمانی انجام می‌شود.

در کلینیک‌های کاردرمانی تمامی روش‌ها، تکنیک‌ها، ورزش‌ها، تمرینات و آموزش‌ها برای بازگشت بیمار به زندگی نرمال فردی و اجتماعی و همچنین افزایش قدرت حرکتی بیمار انجام می‌شود و با کمک روش‌های گفته‌شده میزان توانبخشی حرکتی را بیمار را افزایش داده و از این طریق به او کمک می‌کنند تا به‌طور مستقل فعالیت‌های طبیعی روانه و اجتماعی خود را از سر بگیرد.

همچنین علاوه بر بازتوانی و توانبخشی جسمی و حرکتی بیمار در کلینیک‌های درمانی به مشکلات ذهنی، روحی، اجتماعی و اختلالات و مشکلات مختلف او نیز کمک می‌شود.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به بررسی کلینیک کاردرمانی و خصوصیات مهم بهترین کلینیک‌های درمانی و اهمیت و تأثیر این کلینیک‌ها بر روی مشکلات مختلف فیزیکی، حرکتی و ذهنی پرداختیم. کلینیک‌های کاردرمانی نقش مهمی را در کمک به بیماران و افراد معلول ایفا می‌کنند و باعث می‌شوند مشکلات مختلف آن‌ها باگذشت زمان حل‌شده یا بهتر از قبل شود و از این طریق میزان استقلال و کیفیت زندگی فرد را بالاتر می‌برند.

منابع:

Meaning of Occupation, Occupational Need, and Occupational Therapy in a Military Context | Physical Therapy | Oxford Academic (oup.com)

Occupational Therapy (for Parents) – Nemours KidsHealth